Na kąpielisku Dąbie można już bezpiecznie wchodzić do wody
Spowodowany zakwitem sinic zakaz kąpieli na kąpielisku Dąbie w Szczecinie został odwołany w środę po godz. 12. "Można już bezpiecznie wchodzić do wody, jej dobrą jakość potwierdziły badania" – przekazała Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.
Zakaz kąpieli w jeziorze Dąbie na szczecińskim kąpielisku wprowadzono we wtorek (6 sierpnia), już po raz czwarty w tym sezonie. Wcześniejsze obostrzenia - w czerwcu i 26 lipca - ogłaszano z związku z wykryciem bakterii E.coli. Natomiast na przełomie lipca i sierpnia pojawił się problem z sinicami. Kąpielisko zostało zamknięte na trzy dni, do 2 sierpnia. Zakaz wprowadzony 6 sierpnia obowiązywał niespełna dobę, jakość wody szybko się poprawiła.
Kąpielisko Dąbie w Szczecinie działa od 15 czerwca do 1 września. "Badanie mikrobiologiczne na Dąbiu, w kierunku E.coli i enterokoków, zaplanowane jest 12 sierpnia" – poinformowała PAP Małgorzata Kapłan, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Dodała, że zakaz kąpieli z powodu zakwitu sinic wprowadza się po "ocenie wizualnej” wody. Procedurę tę przeprowadza codziennie organizator kąpieliska i - na jego wniosek, w sytuacji ewentualnych zagrożeń – pracownicy sanepidu.
W woj. zachodniopomorskim, jak informuje WSSE oraz serwis kąpieliskowy GIS, zakaz kąpieli obowiązuje na czterech kąpieliskach: w Stepnicy (Zalew Szczeciński), Czaplinku (jezioro Drawsko) oraz kąpieliskach nr 1 (plaża miejska) i nr 3 ("Mysia wyspa") nad jeziorem Trzesiecko w Szczecinku.
Nie można tam bezpiecznie wchodzić do wody z powodu zakwitu sinic, które produkują toksyny. Kąpiel w tak zanieczyszczonej wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę czy gorączkę.
Jakość kąpielisk w Polsce można na bieżąco monitorować na stronie: http://sk.gis.gov.pl/, wpisując w wyszukiwarkę nazwę miejscowości lub kąpieliska, albo korzystając z mapy akwenów.(PAP)
tma/ mark/