29 kwiecień 2024

Majówka z muzyką, szachami, historią albo w wąskotorówce

zdjęcie: Majówka z muzyką, szachami, historią albo w wąskotorówce / pixabay/6737110
Długi majowy weekend obfituje w wydarzenia artystyczne, rekreacyjne oraz atrakcje dla najmłodszych. Mieszkańcy i turyści mogą spędzić archeologiczną majówkę w Wolinie, pojechać wąskotorówką z Koszalina do Rosnowa, a w Świnoujściu pobawić się z Panem Kleksem.
REKLAMA

Majówkę na Pomorzu Zachodnim spędzić może nawet 200 tysięcy turystów. Dla gości i mieszkańców regionu samorządy i organizacje turystyczne przygotowały wiele atrakcji.

W Świnoujściu przez pięć dni (1-5 maja) będą odbywały się imprezy plenerowe przygotowane przez Miejski Dom Kultury. Na promenadzie, przy muszli koncertowej, 1 maja (od godz. 15) będzie można spotkać Ambrożego Kleksa, pożartować z Ciotką Klotką i potańczyć z Kaczką Dziwaczką, a o godz. 18 rozpocznie się koncert "Tacy Sami – Lady Pank Show", covery największych polskich przebojów. W piątek 3 maja (godz. 14) wystąpi tam orkiestra wojskowa, a o godz. 18 zaplanowano koncert "Let’s Rock! Legendy Rocka". Rodzinne pikniki i koncerty odbędą się też w dzielnicowych filiach MDK: Karsibór (czwartek), Warszów (sobota) i Przytor (niedziela). Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

W Międzyzdrojach w piątek, 3 maja, (godz. 20) w amfiteatrze wystąpi Gromee (wstęp wolny). Czwartek (2 maja) można spędzić na sportowo, uczestnicząc w biegu (5 km, start o godz. 11) współorganizowanym przez Hufiec Ziemi Wolińskiej ZHP z okazji Dnia Flagi RP. Natomiast w środę (1 maja) w Międzynarodowym Domu Kultury zaplanowano Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Międzyzdrojów.

Majówka z szachami przygotowywana jest również w Darłowie. W piątek (3 maja) odbędzie się tam turniej z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (siedziba Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów; zapisy od godz. 9.30; wpisowe 25 zł, juniorzy – bez opłat). Natomiast w środę (1 maja, godz. 18, dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich) Darłowo zaprasza na koncert "Kalejdoskop polskiej piosenki" z okazji 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Wystąpią artyści Sceny Kamienica we Wrocławiu. Wstęp wolny.

Jadąc nad morze, warto zajechać do Wolina, gdzie odbędzie się "Majówka Archeologiczna 2024 Wolin Emporium Handlowe". W słynnej osadzie Słowian i Wikingów będzie można wziąć udział w warsztatach tkackich, skórniczych czy odlewniczych, posłuchać legend, spróbować swoich sił w turnieju łuczniczym, zobaczyć historyczne stroje. Uczestnicy plenerowych wykładów dowiedzą się m.in., ile trwało zrobienie jednej koszuli i jak kiedyś barwiło się tkaniny. W wolińskim skansenie zaplanowano też pokazy wróżb i składania darów w świątyni. Centrum Słowian i Wikingów Jomsborg – Vineta w środę i czwartek zaprasza w godz. 11-16, a w piątek, sobotę i niedzielę od godz. 10. Jednodniowe bilety wstępu kosztują 25 zł (normalny) i 22 zł (ulgowy).

W Kołobrzegu majówkowe świętowanie rozpocznie się środę w południe Europejskim Piknikiem Rodzinnym. Wspólnie z Chórem Cantores Colabregae odśpiewana zostanie na dziedzińcu ratusza miejskiego "Oda do Radości". Będą też ekowarsztaty w Laboratorium Kultury Adebar. W piątek atrakcji dla rodzin nie zabraknie podczas pikniku trzeciomajowego na skwerze Pioniera. Ponadto od środy do piątku o godz. 19 na scenie plenerowej Regionalnego Centrum Kultury wystąpią muzyczne gwiazdy. Jak przekazał Maciej Jaciuk z działu animacji kultury RCK, 1 maja będzie to Marek Kościkiewicz z zespołem, 2 maja zagra Domansky, a 3 maja koncert dadzą Łona x Konieczny x Krupa. Wstęp wolny.

W Koszalinie w długi majowy weekend wąskotorówka zainauguruje wiosenno-letni sezon. Od 1 do 5 maja o godz. 11 ze stacji Koszalin Wąskotorowy wyruszał będzie do Rosnowa skład turystyczny, który po dwóch godzinach postoju nad Jeziorem Rosnowskim wróci do Koszalina o godz. 15. Między 2 a 4 maja pociągi poprowadzi parowóz Px48-3901 "Zosia", co będzie dodatkową atrakcją dla miłośników kolei. Przejazdy są biletowane (30 zł – bilet normalny w jedną stronę, obowiązują wszystkie ustawowe ulgi), ale przewóz rowerów – darmowy.

W Szczecinie majówkę też można spędzić nad wodą, na leżakach – jak poinformowała Celina Wołosz z miejskiej spółki Żegluga Szczecińska i Wydarzenia: 1 maja startuje Miejska Strefa Letnia na Wyspie Grodzkiej, lubiana przez mieszkańców i turystów plaża. Po drodze warto zatrzymać się na Łasztowni, gdzie od ostatniego weekendu kwietnia działa Food Port, czyli 22 restauracje na kółkach.

Dużo atrakcji czeka również na szczecińskich Jasnych Błoniach, gdzie od 1 do 5 maja zaplanowano wielki jarmark, na którym wystawcy z Polski i zagranicy oferują produkty spożywcze, wyroby rękodzieła, rośliny. Będą też atrakcje dla najmłodszych – dmuchane zamki, trampoliny, kule wodne. A tuż obok, na Psiej Polanie w Parku Kasprowicza, w sobotę 4 maja odbędzie się zabawa "Holi – Święto Kolorów", przy muzyce serwowanej przez DJ-ów i z wyrzutniami proszku w dziewięciu kolorach (godz. 15-17.30, wstęp bezpłatny).

Od 2 maja panoramę miasta będzie można znów podziwiać z tarasu widokowego na wieży Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego, czyli niemal 70 metrów nad lustrem Odry. Wieża będzie otwarta w godz. 10-18 (czwartek, sobota) i 10-16 (piątek, niedziela). Bilety wstępu: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy, 5 zł/os. dla grup min. dziesięcioosobowych.(PAP)

Autorzy: Inga Domurat, Tomasz Maciejewski

ing/ tma/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Świdwin
14.6°C
wschód słońca: 04:42
zachód słońca: 21:05
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Świdwinie

kiedy
2024-07-25 16:00
miejsce
Stowarzyszenie "Niezwykły...
wstęp biletowany