Jan-Krzysztof Duda trzeci w klasyfikacji generalnej Superbet Rapid & Blitz 2024. Drugi z rzędu triumf Magnusa Carlsena w Warszawie

fot. Rafał Oleksiewicz
W prestiżowym turnieju Superbet Rapid & Blitz 2024, rozgrywanym w Warszawie, wysokie trzecie miejsce zajął polski arcymistrz Jan-Krzysztof Duda. Rok po roku triumfował w stolicy Magnus Carlsen, który wyprzedził Chińczyka Wei Yi. Tak jak w poprzednich edycjach dopisali kibice, którzy tłumnie wypełniali Centrum Konferencyjne POLIN.
Rywalizacja w Warszawie najpierw odbywała się w szachach szybkich, w sobotę i w niedzielę gwiazdy walczyły w turnieju szachów błyskawicznych. Do ostatniego dnia prowadzenie w klasyfikacji generalnej zawodów miał Chińczyk Wei Yi, jednak finisz w wykonaniu Magnusa Carlsena był fantastyczny. Norweg odrobił stratę 2,5 punktu i zasłużenie wygrał w Polsce po raz drugi z rzędu. Udanie finiszował także Jan-Krzysztof Duda, który awansował na trzecie miejsce.

Trzecie miejsce jest bardzo dobre, bo nie grałem zbyt dobrze i nie miałem już żadnych szans na walkę o coś więcej – ocenia Jan-Krzysztof Duda.
Idę równomiernie z edycjami, w pierwszej byłem pierwszy, w drugiej drugi, teraz trzeci. Mam tylko nadzieję, że to się nie utrzyma, bo wówczas w dziesiątej edycji będę dziesiąty. Wracając do turnieju to żadna niespodzianka, że Magnus wygrał, jest jednym z najlepszych szachistów w historii. Trochę mu też w tym dzisiaj pomogłem, bo w naszej partii powinien być remis, lecz z jakiegoś powodu nie zauważyłem że mogę zbić w jednym ruchu pionka i przegrałem, poza tym wygrałem dzisiaj z Wei Yi. Szachy błyskawiczne są bardzo rozrywkowe, więc wcale się nie dziwię, jak wielu kibiców oglądało nasze zmagania – dodaje.


Turniej Superbet Rapid & Blitz był rozgrywany w ramach cyklu Grand Chess Tour. Rozpoczął serię prestiżowych zawodów, która następnie zagości w Bukareszcie (24 czerwca – 6 lipca), Zagrzebiu (8-15 lipca) oraz amerykańskim Saint Louis. Czołowi arcymistrzowie z całego świata walczą o pulę nagród wynoszącą aż półtora miliona dolarów – w Warszawie w puli było 175 tysięcy, a Carlsen za zwycięstwo zgarnął 40 tysięcy.

Nowością w tegorocznej edycji było wprowadzenie biletów-cegiełek, z których całkowity dochód został przeznaczony na cele charytatywne. Pełna kwota ze sprzedaży wejściówek – 40 tysięcy złotych – trafiło na rzecz Fundacji Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Czek na wspomnianą sumę odebrał Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu zainteresowania, wielkich emocji sportowych, które mieliśmy przez kilka ostatnich dni w Warszawie, jako sponsor z chęcią bierze się udział w tego typu wydarzeniach – podkreśla Łukasz Seweryniak, Country Manager Superbet Polska.
Rozpoczęliśmy te turnieje trzy lata temu i nie byliśmy pewni, czego się możemy spodziewać. Dlatego cieszą bardzo pozytywne opinie i komentarze, zarówno ze strony arcymistrzów, jak i kibiców, a także wyjątkowo wysoka frekwencja – dodaje.


Zwycięstwo Carlsena podsumował ambasador cyklu, Garri Kasparow.

Raduję się widząc tutaj tak wielu młodych graczy, jednak w Warszawie wygrał najstarszy, co także mnie cieszy. Lubię być w stolicy Polski, czuję się tutaj doskonale wśród tylu szachowych kibiców, a jeśli chodzi o sprawy polityczne, to na pewno lepiej i bezpieczniej niż w moim własnym kraju – dodał Kasparow i zdradził, że za rok w Warszawie czeka nas kolejna odsłona turnieju z cyklu Grand Chess Tour.

Znowu możemy się spodziewać gwiazd, które zmienią nasz kraj w kilkudniową stolicę światowych szachów.

Pełne informacje o turnieju na www.superchess.pl

Klasyfikacja końcowa turnieju Superbet Rapid & Blitz 2024:

1. Magnus Carlsen 26,0
2. Wei Yi 25,5
3. Jan-Krzysztof Duda 19,5
4. Praggnanandhaa Rameshbabu 19,0
5. Arjun Erigiasi 18,0
6. Nodirbek Abdusattorov 17,5
7. Kiriłł Szewczenko 15,0
8. Anish Giri 14,0
9. Vincent Keymer 13,0
10. Gukesh Dommaraju 12,5

Fundacja Superbet

Fundacja Superbet, organizacja non-profit, odpowiedzialna jest za koordynację inicjatyw Grupy Superbet z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Jej celem jest wspieranie rozwoju inicjatyw związanych ze zdrowiem, edukacją i sportem, ze szczególnym naciskiem na promowanie gry w szachy i niezliczonych korzyści płynących z niej we wszystkich społecznościach, którym służymy.

Grand Chess Tour

Grand Chess Tour to cykl międzynarodowych wydarzeń, z których każde prezentuje najwyższy poziom organizacji najlepszych graczy na świecie. Legendarny Garri Kasparow, jeden z największych ambasadorów szachów na świecie, zainspirował Grand Chess Tour i pomógł umocnić partnerstwo między organizatorami.

Grupa Superbet

Grupa Superbet to globalny operator zakładów bukmacherskich i gier on-line charakteryzujący się wysoką dynamiką wzrostu i szybkim rozwojem. Globalnie grupa zatrudnia ponad 5 tysięcy osób, prowadząc działalność bukmacherską w Rumunii, Polsce, Brazylii, Belgii i Serbii. Na rynku polskim jest obecna od 2018 roku jako marka Superbet. Od 2020 roku oferuje zakłady on-line w aplikacji mobilnej oraz na stronie superbet.pl. Na koniec 2023 roku Superbet miał blisko 22% udziału w polskim rynku bukmacherskim online i był wiceliderem bukmacherskiego rynku online w naszym kraju. Superbet od początku działalności na naszym rynku prężnie wspiera polski sport. Od 1 lipca 2023 roku został sponsorem strategicznym Lecha Poznań oraz jego Akademii. To jedna z największych umów partnerskich w polskiej piłce klubowej i pierwsza w takiej formule. W Ekstraklasie sponsoruje też Górnika Zabrze, a w niższych ligach GKS Tychy i Stomil Olsztyn. Bukmacher jest również sponsorem reprezentacji Polski w skokach narciarskich oraz największego turnieju szachowego – Superbet Rapid&Blitz – oraz w darcie – Superbet Poland Darts Masters.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Świdwin
14.6°C
wschód słońca: 04:42
zachód słońca: 21:05
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Świdwinie

kiedy
2024-07-25 16:00
miejsce
Stowarzyszenie "Niezwykły...
wstęp biletowany