Garri Kasparow na Superbet Rapid & Blitz 2024: dyktatorzy nie grają w szachy, wybierają pokera

fot. Rafał Oleksiewicz
Gościem specjalnym warszawskiego turnieju Superbet Rapid & Blitz 2024 jest legenda szachów Garri Kasparow. – Trzeba doprowadzić do sytuacji, by zachodnie demokracje zrozumiały prawdziwą naturę Putina, bo to wojna o przetrwanie naszego stylu życia – przestrzega legendarny szachista. – Musimy wspólnie doprowadzić do jego upadku. Dopóki Putin będzie przy władzy, wojna się nie zakończy. Jak w szachach, nie będzie na koniec remisu, nie ma też możliwości, by obie strony były wygranymi – dodaje Kasparow, który przed turniejem spotkał się z ministrem finansów Andrzejem Domańskim.
Kolejny dzień warszawskie Centrum Konferencyjne POLIN jest wypełnione po brzegi kibicami, a zagraniczne gwiazdy są pod wrażeniem dużego zainteresowania, jakie wzbudził Superbet Rapid & Blitz Poland 2024. Organizację tego silnie obsadzonego turnieju szachowego rozgrywanego w Polsce wspierają zakłady bukmacherskie Superbet oraz firma Mokate. Właśnie dzięki wsparciu sponsorów do Polski po raz kolejny zawitał Garri Kasparow, legenda królewskiej dyscypliny sportu, który tyle samo co na temat przyszłości szachów, mówił o przyszłości świata w obliczu wojny w Ukrainie.

Nie lubię porównywać obecnej sytuacji do szachów, gdyż one mają swoje reguły, podczas gdy dyktatorzy nie uznają żadnych reguł, wybierają tylko te, które im pasują – podkreśla Kasparow.
Można powiedzieć, że dyktatorzy wolą pokera, gdzie można blefować. Putin pokazuje nam wszystkim, że powinniśmy podążać za regułami, podczas gdy on jest ponad nimi. W mojej opinii największą tragedią Ukrainy jest to, że Ameryka czy zachodnia Europa nie zauważyli jeszcze, że jesteśmy w stanie wojny. Polacy, Litwini, Rumuni czy Finowie doskonale pamiętają swoją historię i rozumieją, że jeśli Putin pokona Ukrainę to się nie zatrzyma i każdy z nich będzie w wielkim niebezpieczeństwie. To czas wojny i wcale nie powinniśmy działać według zasad z czasów pokoju. Trzeba doprowadzić do sytuacji, by zachodnie demokracje zrozumiały prawdziwą naturę Putina, bo to wojna o przetrwanie naszego stylu życia. Musimy wspólnie doprowadzić do upadku Putina, dopóki będzie przy władzy, wojna się nie zakończy. Jak w szachach, nie będzie na koniec remisu, nie ma też możliwości, by obie strony były wygranymi.


Kasparow odniósł się także do wykluczenia Rosjan ze świata sportu:

To tylko mały fragment naszego życia. Kluczowe jest, tak jak wcześniej mówiłem, uznanie że prowadzimy z Putinem prawdziwą wojnę. Trzeba zakończyć kupowanie surowców z Rosji, a nie tylko wprowadzać sankcje, które mają w sobie mnóstwo luk. Nie wolno nam dalej napędzać putinowskiego przemysłu wojny. Właśnie dlatego tak głośno o tym wszystkim mówię. Uważam, że póki się żyje, trzeba się starać zrobić różnicę, dać przykład. Chcę walczyć nie tylko o przyszłość Rosji, ale całego świata. Mam nadzieję, że mój wkład w walkę z dyktaturą pozwoli nam wszystkim mieć lepszą przyszłość. A o szachy jestem spokojny. Według mnie mają świetlaną przyszłość. Zupełnie nie sprawdziło się czarnowidztwo, które zakładało, że komputery mogą zupełnie zabić mój ukochany sport. Tymczasem stał się on jeszcze bardziej popularny, a cyfrowy świat pozwala oglądać najlepszych szachistów w każdym momencie ich gry. W Warszawie mamy silnie obsadzony turniej, w którym najstarszym graczem jest 33-letni Magnus Carlsen. To jest doskonały znak dla przyszłości tego sportu. Mamy więcej powodów do radości niż paniki – przekonuje.


W sobotę w POLIN jednym z gości specjalnych był minister finansów Andrzej Domański, który wykonał pierwszy ruch w trakcie jednej z partii granych przez Magnusa Carlsena, a wcześniej spotkał się z Garrim Kasparowem, rozmawiając oczywiście o szachach, ale i sytuacji na świecie.

Coraz więcej Polek i Polaków gra szachy, w szkołach mamy mnóstwo programów wspierających rozwój młodych szachistów, z czego się bardzo cieszę – podkreśla minister finansów Andrzej Domański, prywatnie miłośnik królewskiej gry.
Sam zacząłem grać w szachy w wieku sześciu lat, późnię miałem dłuższą przerwę, wróciłem do nich od kilku lat i znowu się nimi cieszę – dodaje minister.


Turniej Superbet Rapid & Blitz rozgrywany jest w ramach cyklu Grand Chess Tour. Rozpoczął serię prestiżowych zawodów, która następnie zagości w Bukareszcie (24 czerwca – 6 lipca), Zagrzebiu (8-15 lipca) oraz amerykańskim Saint Louis. Czołowi arcymistrzowie z całego świata walczą o pulę nagród wynoszącą aż półtora miliona dolarów – w Warszawie w puli znajduje się 175 tysięcy.

W sobotę Magnus Carlsen próbował dogonić lidera turnieju, jednak ostatecznie Chińczyk Wei Yi obronił się i prowadzi w klasyfikacji generalnej z 20,5 punktu na swoim koncie, wyprzedzając Carlsena (18 pkt).

Nikt się chyba nie spodziewał, że przed ostatnim dniem będzie prowadził Wei Yi, ale znam go od lat, to bardzo silny zawodnik – mówi Jan-Krzysztof Duda, który przed ostatnim dniem rywalizacji zajmuje piątą lokatę.
Jutro jest najważniejszy dzień, zobaczymy. Magnus też miał swoje szanse, ale dziś je wypuścił. Przekonamy się, co się stanie w niedzielę, na razie poziom w blitzu jest niski, mój także. Przegranie tylu partii białymi jest trudne do zrozumienia – dodaje polski arcymistrz.


Każdego dnia turniej zaczyna się od godz. 13. Nowością jest wprowadzenie biletów-cegiełek, z których całkowity dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Rozeszły się one błyskawicznie i nie są już dostępne. Kibice mogą jednak nadal wejść bezpłatnie na pozostałą, niebiletową część widowni. Przy dużym zainteresowaniu organizatorzy nie mogą jednak zagwarantować miejsca (decyduje kolejność przybycia). Codziennie setki kibiców polują na autografy i zdjęcia ze swoimi szachowymi idolami.

Pełne informacje o turnieju na www.superchess.pl


Wyniki po 4. dniu Superbet Rapid & Blitz 2024:

1. Wei Yi 20,5
2. Magnus Carlsen 18,0
3. Praggnanandhaa Rameshbabu 14,5
4. Arjun Erigiasi 14,0
5. Jan-Krzysztof Duda 13,0
6. Nodirbek Abdusattorov 12,5
7. Vincent Keymer 11,5
8. Kiriłł Szewczenko 11,0
9. Anish Giri 10,5
10. Gukesh Dommaraju 9,5

Fundacja Superbet

Fundacja Superbet, organizacja non-profit, odpowiedzialna jest za koordynację inicjatyw Grupy Superbet z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Jej celem jest wspieranie rozwoju inicjatyw związanych ze zdrowiem, edukacją i sportem, ze szczególnym naciskiem na promowanie gry w szachy i niezliczonych korzyści płynących z niej we wszystkich społecznościach, którym służymy.

Grand Chess Tour

Grand Chess Tour to cykl międzynarodowych wydarzeń, z których każde prezentuje najwyższy poziom organizacji najlepszych graczy na świecie. Legendarny Garri Kasparow, jeden z największych ambasadorów szachów na świecie, zainspirował Grand Chess Tour i pomógł umocnić partnerstwo między organizatorami.

Grupa Superbet

Grupa Superbet to globalny operator zakładów bukmacherskich i gier on-line charakteryzujący się wysoką dynamiką wzrostu i szybkim rozwojem. Globalnie grupa zatrudnia ponad 5 tysięcy osób, prowadząc działalność bukmacherską w Rumunii, Polsce, Brazylii, Belgii i Serbii. Na rynku polskim jest obecna od 2018 roku jako marka Superbet. Od 2020 roku oferuje zakłady on-line w aplikacji mobilnej oraz na stronie superbet.pl. Na koniec 2023 roku Superbet miał blisko 22% udziału w polskim rynku bukmacherskim online i był wiceliderem bukmacherskiego rynku online w naszym kraju. Superbet od początku działalności na naszym rynku prężnie wspiera polski sport. Od 1 lipca 2023 roku został sponsorem strategicznym Lecha Poznań oraz jego Akademii. To jedna z największych umów partnerskich w polskiej piłce klubowej i pierwsza w takiej formule. W Ekstraklasie sponsoruje też Górnika Zabrze, a w niższych ligach GKS Tychy i Stomil Olsztyn. Bukmacher jest również sponsorem reprezentacji Polski w skokach narciarskich oraz największego turnieju szachowego – Superbet Rapid&Blitz – oraz w darcie – Superbet Poland Darts Masters.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Świdwin
15.1°C
wschód słońca: 04:42
zachód słońca: 21:05
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Świdwinie

kiedy
2024-07-25 16:00
miejsce
Stowarzyszenie "Niezwykły...
wstęp biletowany