21 grudzień 2023

Świdwin nad Regą: miasto na Wysoczyźnie Łobeskiej

zdjęcie: Świdwin nad Regą: miasto na Wysoczyźnie Łobeskiej / Grzegorz W. Tężycki - Self-photographed/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Grzegorz W. Tężycki - Self-photographed/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Świdwin znajduje się na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 151, nr 152, nr 162 oraz przy linii kolejowej nr 202. Dzięki temu podróż do Świdwina jest niezwykle prosta.
REKLAMA

Tego szukamy w Świdwinie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Świdwin, Świdwin praca, Świdwin pogoda, hotel Świdwin.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Świdwinie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Fakty Świdwin – nie przegap!

Pierwsza informacja o Świdwinie pochodzi z roku 1280, lecz już w XII wieku istniał tutaj pomorski gród na szlaku handlowym z Kołobrzegu do Wielkopolski. W XIII wieku został przekazany zakonowi norbertanów z Trzebiatowa przez księcia Barnima I. Później został inkorporowany do Nowej Marchii jako lenno książąt meklemburskich.

Nazwa miasta nie jest udokumentowana historycznie. Najbardziej akceptowana teoria sugeruje, że wywodzi się ona od pomorskich słów Skwilbin lub Skwielbin, co oznacza krążek na bagnie. Ta interpretacja wskazywałaby na położenie miasta na suchym obszarze bagnistej rzeki Regi. Przed II wojną światową miasto nosiło nazwę Schivelbein.

Najstarsza zachowana pieczęć pochodzi z 1296 r., co uznaje się za moment powstania miasta. Od 1319 r. Świdwin był miastem należącym do prywatnego rodu Wedlów, a w latach 1384-1455 znajdował się pod panowaniem zakonu krzyżackiego.

15 lipca 1469 r. miało miejsce jedno z kluczowych wydarzeń w historii Świdwina. W wyniku sporu o krowę pomiędzy mieszkańcem Świdwina a Białogardem doszło do wielkiej bitwy, w której zginęło około 300 osób. Zwycięstwo odniosło Świdwin, a ku upamiętnieniu tego wydarzenia corocznie organizowana jest Bitwa o Krowę między Świdwinem a Białogardem.

Pod koniec XV wieku miastu przyniosły znaczne zniszczenia toczące się wówczas wojny. W 1477 r. powstał klasztor Zakonu Kartuzów, który został sekularyzowany w 1539 r. Rozwijała się także produkcja piwa. W latach 1540-1808 joannici przebywali w mieście, zakładając swoją siedzibę na zamku.

Przez wieki Świdwin doświadczał różnych nieszczęść. W 1550 r. około 30 procent mieszkańców zmarło z powodu zarazy. W XVII wieku miały miejsce dwa pożary, liczne wichury, a wojna trzydziestoletnia przyniosła dodatkowe spustoszenia. Dopiero w XVIII wieku miasto zaczęło się podnosić z stagnacji. Liczba mieszkańców przekroczyła 2000, a rozwinęły się sukiennictwo i handel.

W dziewiętnastym wieku na zachodnim brzegu rzeki Rega utworzono park miejski o powierzchni 12 hektarów, który cieszy się popularnością wśród mieszkańców do dzisiaj. W 1911 r. wzniesiono wieżę Bismarcka, z której można było podziwiać malowniczy widok na Świdwin i okolicę. Niestety z powodu stopniowej dewastacji, obecnie wieża ta jest zamknięta dla zwiedzających.

3 marca 1945 r. wojska radzieckie zajęły Świdwin, a kilka dni później pierwszym polskim burmistrzem został Jan Górski. Tymczasowa Miejska Rada Narodowa nadała miastu polską nazwę: Świdwin. Stopniowo powstawały polskie szkoły, zakłady pracy i instytucje. Zniszczenia wojenne usuwano aż do lat pięćdziesiątych. W 1953 r. utworzono jednostkę wojskową. Świdwiński zamek, zniszczony przez pożar w latach powojennych, został odbudowany i w 1968 r. przekształcony w siedzibę ośrodka kultury, pełniąc tę funkcję do dnia dzisiejszego.

Powiat świdwiński został po raz pierwszy utworzony w 1954 r., lecz zniknął po reformie administracyjnej w 1975 r., gdy oddzielono administrację miejską od gminną. Ponowne połączenie nastąpiło w 1982 r. Po przemianach ustrojowych powstał samorząd miejsko-gminny, ale w 1992 r. ponownie podzielono gminę wiejską od miejskiej. Wraz z początkiem 1999 r. ponownie utworzono powiat świdwiński, obejmujący sześć gmin: miasto Świdwin, gminę Świdwin, Połczyn Zdrój, Rąbino, Sławoborze, Brzeżno.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Świdwin
15.3°C
wschód słońca: 05:07
zachód słońca: 20:38
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Świdwinie

kiedy
2024-07-25 16:00
miejsce
Stowarzyszenie "Niezwykły...
wstęp biletowany