reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
23 sierpień 2024

Za nami 55. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

zdjęcie: Za nami 55. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem / fot. PAP
fot. PAP
Program 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich wypełniły występy zespołów regionalnych z Polski i całego świata. W koncercie finałowym festiwalu "Górale świata" wzięła udział podsekretarz stanu w MKiDN Marta Cienkowska - poinformowano na stronie resortu kultury.
REKLAMA

"Od ponad 50 lat w drugiej połowie sierpnia Zakopane zamienia się w pełną muzyki, tańca i śpiewu stolicę tradycyjnego folkloru" - przypomniało ministerstwo kultury i dodało, że podczas koncertu finałowego Marta Cienkowska wręczyła nagrody laureatom festiwalowych konkursów.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem jest największym festiwalem związanym z kulturą ludową. Odwołuje się do lokalnych tradycji ziem górskich różnych krajów Europy i świata. Przez ponad 50 minionych lat uczestniczyło w nim ok. 700 zespołów z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich - poinformowało ministerstwo kultury.

Jak dodało, "zespoły uczestniczące w festiwalu prezentują tradycyjny folklor oraz zapomniane obrzędy, które są fascynującym doświadczeniem dla tłumów turystów".

Zaznaczono, że głównym punktem festiwalu jest konkurs, którego uczestnicy rywalizują o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi przyznawane w trzech kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. "Podczas tegorocznych zmagań wystąpiły zespoły prezentujące góralski folklor z Burundi, Węgier, Turcji, Serbii, Włoch, Hiszpanii, Bułgarii, Indonezji, Kosowa, Rumunii, Słowenii i Polski. Oceniło je międzynarodowe Jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej" - czytamy w informacji.

Ważną częścią festiwalu jest też Międzynarodowy Konkurs Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, w którym "od 2011 r. przyznawana jest nagroda specjalna dla najlepszego instrumentalisty za wierność tradycji w zakresie stylu gry, instrumentarium i prezentowanego repertuaru o nazwie +Sabałowe gęśle+" - napisano na stronie ministerstwa.

Tegoroczny program uzupełniły także m.in. Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, warsztaty sztuki ludowej czy animacje dla najmłodszych.

Festiwal miał miejsce na Krupówkach oraz w wiosce festiwalowej na Dolnej i Górnej Równi Krupowej. Sfinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (PAP)

gj/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Świdwin
11.8°C
wschód słońca: 07:40
zachód słońca: 15:47
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Świdwinie

kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
Kino Goplana, Połczyn Zdrój,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-27 19:00
miejsce
Kino Goplana, Połczyn Zdrój,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-26 12:00
miejsce
Stowarzyszenie "Niezwykły...
wstęp biletowany