11 maj 2024

Powołaliśmy Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej – nową instytucję kultury

zdjęcie: Powołaliśmy Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej – nową instytucję kultury / fot. PAP
fot. PAP
Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej zajmie się popularyzowaniem wiedzy o różnorodności językowej Polski w kraju i za granicą oraz dokumentowaniem polskiego dziedzictwa językowego - poinformowano w piątek na stronie resortu kultury.
REKLAMA

Jak wyjaśniono, "kultura wzmacnia poczucie tożsamości, a tożsamość to m.in. nasz język. Odmiany językowe i gwary są nieodłącznym elementem naszych małych ojczyzn – regionów, z których pochodzimy i z którymi jesteśmy związani".

"Powinniśmy być dumni z naszych korzeni i tradycji, które nas ukształtowały. Język naszych babć i dziadków to olbrzymia wartość, którą należy pielęgnować" – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, podpisując dokumenty powołujące jednostkę. "Gwary i używane współcześnie odmiany językowe to nasze dziedzictwo. Chcemy, żeby regionalne języki były widoczne i widzialne w społeczeństwie. Zależy nam, by były żywe i przekazywane kolejnym pokoleniom" - podkreślił.

Jak zaznaczono, "to właśnie język kreuje i podtrzymuje więzi społeczne, pozwala poznawać dorobek kulturowy i przekazywać go dalej". "Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej powstał, aby dbać o to dziedzictwo" - wyjaśniono na stronie MKiDN.

"Jego głównym zadaniem jest popularyzowanie wiedzy o różnorodności językowej Polski, szczególnie w zakresie języków i odmian językowych używanych współcześnie na terytorium Polski. Powstała instytucja zajmie się dokumentowaniem naszego dziedzictwa językowego, funkcjonujących wielojęzyczności i ochroną praw językowych" - napisano. "W efekcie działalności Instytutu powstaną rekomendacje dla polityki językowej na poziomie krajowym i europejskim" - zaznaczono w informacji.

Instytut będzie realizował swoje zadania m.in. poprzez: realizacje? własnych programów, w tym programów stypendialnych i dotacyjnych; opracowywanie podręczników i innych materiałów edukacyjnych i dydaktycznych; prowadzenie działań związanych z cyfryzacja?, digitalizacja? i udostępnianiem materiałów dotyczących różnorodności językowej Polski, w szczególności poprzez utworzenie i utrzymanie repozytorium języków i odmian językowych.

Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej został powołany na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

Autor: Grzegorz Janikowski

gj/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Świdwin
14.6°C
wschód słońca: 04:42
zachód słońca: 21:05
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Świdwinie

kiedy
2024-07-25 16:00
miejsce
Stowarzyszenie "Niezwykły...
wstęp biletowany