11 grudzień 2022

Warszawskie drogi są przejezdne, ale sytuacja jest wymagająca

zdjęcie: Warszawskie drogi są przejezdne, ale sytuacja jest wymagająca / fot. PAP
Drogi w Warszawie są przejezdne, ale sytuacja jest wymagająca. Śnieg pada od wielu godzin, od rana na warszawskich ulicach pracują posypywarki - powiedziała PAP Zofia Kłyk ze stołecznego Zarządu Oczyszczania Miasta. Zaapelowała do kierowców o nieutrudnianie pracy służbom oczyszczania miasta.

Na stołecznych ulicach ze względu na padający od rana śnieg panują trudne warunki. Śnieg zalega na wielu jezdniach i chodnikach. Doszło do kilku kolizji, występują także utrudnienia na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego.

Zofia Kłyk ze stołecznego Zarządu Oczyszczania Miasta powiedziała PAP, że "drogi w Warszawie są przejezdne, ale sytuacja jest wymagająca". "Śnieg pada nieustannie, od wielu godzin, ale od 6.30 posypywarki pracują na warszawskich ulicach" - zapewniła.

Przypomniała, że w Warszawie zimowe oczyszczanie miasta jest tak zorganizowane, że Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za ulice, po których kursują autobusy. Natomiast za ulice gminne odpowiadają urzędy dzielnic, za drogi ekspresowe GDDKiA, za drogi osiedlowe zarządcy osiedli.

Kłyk przekazała, że spodziewane są dalsze opady śniegu w Warszawie.

Podkreśliła, że ZOM dostosowuje swoje działania do potrzeb. "W terenie są kontrolerzy, którzy sprawdzają stan jezdni, śliskość. Sprawdzamy prognozy pogody, które aktualizowane są na bieżąco. Mamy dane z radarów pogodowych, dane meteorologiczne ze stacji pogodowych, które są rozstawione na terenie całego miasta i informują nas o temperaturze powietrza, jezdni, o intensywności opadu i na podstawie tych wszystkich danych są podejmowane decyzje adekwatnie do potrzeb" - zaznaczyła.

"Przez to, że śnieg cały czas pada to warunki są wymagające, dlatego cały czas apelujemy, prosimy kierowców, żeby nie zajeżdżali drogi posypywarkom, żeby ustępowali, bo ta współpraca kierowców jest dla służb oczyszczania miasta bardzo istotna" - wskazała. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ godl/