19 kwiecień 2024

Sąd oddalił zażalenie rolników, muszą odblokować S3

zdjęcie: Sąd oddalił zażalenie rolników, muszą odblokować S3 / pixabay/7284034
Sąd Apelacyjny w Szczecinie oddalił w piątek zażalenie rolników na utrzymaną przez sąd okręgowy decyzję burmistrza Myśliborza zakazującą im blokowania drogi S3. Rolnicy muszą do północy zakończyć blokadę. Rozważają skargę do Strasburga.
REKLAMA

Sąd Apelacyjny w Szczecinie pod przewodnictwem sędzi Doroty Gamrat-Kubeczak na posiedzeniu niejawnym oddalił zażalenie Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Szczecinie (WZRKiOR) na zakazującą im blokowania S3 decyzję burmistrza Myśliborza.

"Prawdopodobnie około godziny 23.00 zjedziemy z +trójki+, ponieważ szanujemy wyroki" – powiedział PAP przewodniczący WZRKiOR w Szczecinie Adam Walterowicz.

W środę sprawą zajmował się Sąd Okręgowy w Szczecinie. Uznał argumenty burmistrza i podtrzymał jego decyzję. Rolnicy odwołali się do Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, który wydał stosowne postanowienie.

Walterowicz się z nim nie zgadza. "Sąd apelacyjny nie dał nam szansy na przedstawienie argumentów" – powiedział PAP. Dodał, że zwrócił się wnioskiem o pisemne uzasadnienie. Sąd ma na to 14 dni. "Rozważamy skargę do Strasburga" – zapowiedział.

W sądzie towarzyszyło mu trzech rolników. Poinformowali, że o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie protestujących na S3. Zadecydują, w jakiej formie kontynuować protest.

Traktory blokują drogę S3 od 9 lutego. Przez ponad miesiąc protest odbywał się na węźle Pyrzyce. 12 marca został przeniesiony na węzeł Myślibórz. By go kontynuować, rolnicy złożyli w Urzędzie Miasta Myśliborza wniosek o organizację zgromadzenia od 19 kwietnia do 30 czerwca. Samorząd 15 marca wydał decyzję odmowną. Burmistrz Piotr Sobolewski uzasadnił to względami bezpieczeństwa, m.in. rosnącą liczbą kolizji (17 w ciągu miesiąca) i wypadków drogowych na objeździe blokady, czyli na drodze wojewódzkiej nr 119.

Protestujący rolnicy domagają się spełnienia ich postulatów dotyczących zielonego ładu i rozwiązania problemów importu i tranzytu produktów rolnych z Ukrainy.

tma/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Świdwin
15.1°C
wschód słońca: 04:42
zachód słońca: 21:05
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Świdwinie

kiedy
2024-07-25 16:00
miejsce
Stowarzyszenie "Niezwykły...
wstęp biletowany