30 lipiec 2024

Ponad 100 mln zł na budowy i remonty dróg gminnych i powiatowych

zdjęcie: Ponad 100 mln zł na budowy i remonty dróg gminnych i powiatowych / v21591962
v21591962
Na dofinansowanie budowy i remontów dróg gminnych i powiatowych w woj. zachodniopomorskim przyznano 101 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2025 r. O rozpoczęciu naboru wniosków poinformował wojewoda.

O pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na modernizację infrastruktury drogowej mogą ubiegać się gminy i powiaty. Nabór wniosków trwa do 26 sierpnia. Wojewoda Adam Rudawski poinformował, że pula środków przeznaczona dla Zachodniopomorskiego to ponad 101 mln zł. Dotacje otrzymają projektu, które będą realizowane – rozpoczęte lub kontynuowane - w 2025 r.

„W województwie zachodniopomorskim mamy ponad 16 tysięcy kilometrów dróg gminnych i powiatowych. Ich utrzymanie to duże wyzwanie dla samorządów, dla których wsparciem jest rządowy fundusz. Dzięki niemu można rozpocząć przebudowę lub remont już istniejącej drogi, albo rozpocząć budowę zupełnie nowego połączenia, które ułatwi życie mieszkańcom” – podkreślił wojewoda Rudawski.

Wyjaśnił, że dofinansowanie inwestycji z RFRD wynosi nawet 80 proc. Maksymalna wysokość dofinansowania jednego zadania to 30 mln zł. Dotacje mogą uzyskać zadania jednoroczne, które kończą się w ciągu 12 miesięcy od zawarcia umowy oraz wieloletnie, które muszą zakończyć się do 2030 r.

W ogłoszeniu o naborze wniosków określono dokładny podział środków. 59,7 mln zł zostanie przeznaczone na dofinansowanie zadań wieloletnich. Pozostała część z puli (101 mln 249 tys.) na projekty jednoroczne. Wyjaśniono również, że 55 proc. środków przeznaczone ma być na dofinansowanie budowy i remontów dróg gminnych, 45 procent na modernizację infrastruktury drogowej powiatów.

Aplikacje składane prze samorządy oceni komisja powołana przez wojewodę. Każda gmina i powiat może złożyć jeden wniosek podstawowy i jeden ponadlimitowy. „Gdyby wniosek podstawowy nie został zaaprobowany np. ze względów formalnych, komisja rozpatrzy drugi” – wyjaśnił Piotr Pieleszek z Centrum Prasowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Poinformował, że lista zadań realizowanych z RFRD w woj. zachodniopomorskim w ubiegłym roku była aktualizowana sześć razy, ponieważ niektóre gminy rezygnowały z projektów albo zwracały część środków po rozstrzygnięciu przetargów na inwestycje. „Zrealizowano w sumie 28 zadań powiatowych i 77 gminnych” – podsumował Pieleszek. Skala dofinansowania wynosiła 50-60 procent.

Przy ocenie projektów, które mają otrzymać dofinasowanie z RFRD, komisja bierze pod uwagę kryteria dot. wyrównywania potencjału społeczno-gospodarczego, poprawy jakości życia mieszkańców i zapewnienia spójności terytorialnej oraz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Celem programu jest podnoszenie standardów technicznych dróg (w szczególności dostosowanie ich do ruchu pojazdów do 11,5 t), poprawa dostępności terenów inwestycyjnych, zwiększeniem liczby obwodnic.

Informacje o naborze: https://www.gov.pl/web/uw-zachodniopomorski/ogloszenie-rfrd-2025

Z 8 tysięcy km dróg gminnych w woj. zachodniopomorskim ponad połowa to drogi nieutwardzone. (PAP)

tma/ drag/

2024-11-30 19:00